top of page

Opis terapii
schematów 

Terapia schematów to podejście do psychoterapii integrujące mocne strony wielu podejść psychoterapeutycznych, tj. terapii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej, Gestalt, teorii przywiązania czy teorii relacji z obiektem. Skierowana jest do osób, które doświadczają nawracających problemów w relacjach i życiu emocjonalnym, np. stanów lękowych i depresyjnych, toksycznego wstydu czy poczucia winy. Zastanów się nad poniższymi aspektami, aby dowiedzieć się, czy jest to odpowiednia metoda dla Ciebie.

 

1. Filozofia i podejście: Terapia schematów koncentruje się na rozpoznawaniu i modyfikowaniu utrwalonych wzorców myślowych, emocjonalnych i behawioralnych, nazywanych schematami. Te "pułapki" myślowe powstają w wyniku niezaspokojonych potrzeb dzieciństwa i mogą wpływać na dorosłe życie pacjenta.

 

2. Struktura i czas trwania: Terapia jest zwykle długoterminowa, choć czas trwania jest indywidualnie dostosowywany do potrzeb pacjenta. Celem jest głęboka zmiana, nie tylko krótkotrwała poprawa samopoczucia.

 

3. Aktywne uczestnictwo: Osoby uczestniczące w terapii schematów muszą być gotowe na intensywną pracę nad sobą, analizę swojego dzieciństwa i konfrontację z trudnymi uczuciami oraz wspomnieniami.

 

4. Kto skorzysta z terapii schematów? Terapia jest szczególnie skuteczna dla osób borykających się z problemami w relacjach, nawracającymi trudnościami emocjonalnymi, a także dla tych, którzy czują, że pewne negatywne wzorce w ich życiu powtarzają się.

 

5. Zalety terapii schematów:

  • Głęboka praca nad źródłem problemów.

  • Pomaga uporać się z nieprzystosowawczymi stylami radzenia sobie, w budowaniu zdrowych relacji z ludźmi i z samym sobą.

  • Może prowadzić do trwałych zmian w życiu pacjenta.

 

Podsumowanie:

 

Jeśli czujesz, że pewne trudności w Twoim życiu powtarzają się i chcesz zrozumieć ich źródło oraz pracować nad trwałą zmianą, terapia schematów może być odpowiednia dla Ciebie. Oferuje ona kompleksowe podejście do problemów emocjonalnych i relacyjnych, koncentrując się na głębokich wzorcach powstałych w dzieciństwie. Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku każdej metody terapeutycznej, kluczem do sukcesu jest indywidualne dopasowanie i zaangażowanie w proces terapeutyczny. Aby lepiej zrozumieć, czy terapia schematów jest dla Ciebie, warto skonsultować się z doświadczonym terapeutą specjalizującym się w tym podejściu.

Opis terapii nie pasuje do Ciebie?
Oto pozostałe opcje:

Terapia

EMDR 

Terapia

Poznawczo- behawioralna  

bottom of page